subota, 2. srpnja 2016.

5 trikova za lako odvikavanje od šećera!




 
Po novijim istraživanjima, đavo koji vreba iz hrane je zapravo šećer. Mnogi ljudi odricanje od šećera zamišljaju kao nešto strašno. Pročitajte plan nutricionista u pet koraka koji izbacivanje šećera iz ishrane čini realističnim i dostižnim ciljem dostupnim svima.
Birajte pametno
Prvi korak u izbacivanju šećera iz ishrane jeste obraćanje pažnje na deklaracije na hrani. Da biste postali potrošač svestan onoga što jede, morate da počnete da čitate etikete - ovo je promena koja je postepena i stoga održiva. Sve što na spisku sastojaka završava sa “oza” - glukoza, sukroza, fruktoza, laktoza, maltoza - jeste oblik šećera, baš kao i med, agava, melasa i sirupi. Sledeće što treba da uradite jeste da prestanete da šećerite kafu i čaj. Takođe, izbacite slatku hranu koju redovno jedete a koja sadrži dodate šećere. 

Mali koraci do uspeha
Nekim ljudima mnogo je lakše da postepeno usvajaju različite navike kojima će doći do potpunog izbacivanja, nego da se skinu “na suvo”. Ako vam se desi da pokleknete i pojedete nešto slatko, važno je da dokažete svoju posvećenost vraćanju na pravi put već sledećeg dana. Mnogo je bolje imati ishranu siromašnu šećerom s povremenim slatkišem, nego se vratiti na stare staze. Kad drastično smanjite šećer, mogli biste da primetite razliku u svojoj energiji i izgledu posle samo nekoliko dana ili nedelja, i nećete želeti da se vratite šećeru.

Izbalansirajte organe za varenje
Hiljade mikroba u digestivnom traktu ključni su za zdravlje organizma. Ako vam je ravnoteža crevne flore narušena, prirodno ćete želeti slatku hranu, a ako izbacite šećer, ova potreba biće još jača. Ponekad je izbacivanje sveg šećera prevelik šok za telo koji može dovesti do porasta loših crevnih bakterija. Prirodan način da ih eliminišete jeste da redovno pijete probiotike, koji će pored toga i regulisati broj dobrih bakterija. Obavezno u ishranu uključite namirnice kao što su jogurt, kefir i kiseli kupus.

Obuzdajte svoje žudnje
Kad počnete da izbacujete šećer iz ishrane, neizbežno je da dođe do pada energije. Ovo pak može dovesti do povećane želje za nečim slatkim. Ovde vam može pomoći unošenje hroma, jer ovaj mineral pomaže da se uravnoteži nivo insulina i ne dođe do naglih žudnji za šećerom.
Ostanite duže siti
Kad vas obuzme napad gladi, ponekad je nemoguće odoleti čokoladi ili nekom drugom slatkišu. Međutim, moguće je da vašem telu zapravo trebaju proteini. Hrana bogata proteinima sporije se vari i duže ostaje u želucu, pa se posle nje osećamo sitije. Izbegnite žudnju za slatkim tako što ćete imati proteine u svakom obroku. Unos proteina kroz svaki obrok - govorimo o mesu, ribi, jajima, pasulju, sočivu, koštunjavom voću i semenkama - odlično je za kontrolisanje apetita. Ako ste vegetarijanac ili vegan, možete lako zaboraviti na važnost proteina. Ako ne želite piletinu za ručak, posegnite za proteinskim šejkovima. Jedna porcija može sadržiti do 20-30 grama proteina, a na tržištu postoje i vegetrijanske i veganske opcije. 
 

Nema komentara:

Objavi komentar